Głównym powodem obecnego trendu stał się cykl podwyższania stóp procentowych przez radę polityki pieniężnej NBP, który jest odpowiedzią na rosnącą od wielu miesięcy inflację.
Najnowsza, sierpniowa wartość Indeksu BIK, który mierzy popyt na kredyty mieszkaniowe (PKM) jest najniższa w historii pomiaru (który jest prowadzony przez Biuro Informacji Kredytowej od stycznia 2008 roku).
Najważniejsza informacja mówi o tym, iż wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła o 72,9% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku (sierpień 2021). Wartość ta dotyczy łącznej sumy na jaką wnioskowali klienci w bankach i SKOK-ach.
Jeśli chodzi o samą liczbę wniosków, spadek jest podobny i wyniósł niespełna 71% (dokładnie 70,9%). W ubiegłym miesiącu odnotowano 12,39 tys. potencjalnych kredytobiorców, natomiast w sierpniu 2021 było to aż 42,54 tys.
Główny analityk Grupy BIK, profesor Waldemar Rogowski, wskazuje na to iż kolejne miesiące mogą oznaczać ponowny spadek – zarówno liczby wnioskujących, jak i średniej kwoty wnioskowanego kredytu.
Wczoraj odbywało się kolejne posiedzenie RPP, na którym podjęto uchwałę o podniesieniu stóp procentowanych. Mimo iż podwyżka nie była już tak duża (0,25 pp) i sygnalizuje się możliwość rychłego zakończenia podwyższania stóp, perspektywy są raczej negatywne – zarówno na rynku kredytów, jak i w całej branży nieruchomości.
Drastycznie pogorszyła się zdolność kredytowa Polaków, co ograniczyło popyt na mieszkania i domy. Nie bez znaczenia są też wysokie ceny materiałów budowlanych.
Warto pamiętać, że stopy procentowe są obecnie w dalszym ciągu zdecydowanie niższe niż odczyty inflacji. Niektórzy ekonomiści wskazują, iż szczyt inflacji może być jeszcze przed nami, wobec czego o mówieniu o końcu podwyżek (lub obniżce stóp w niedalekiej przyszłości) na razie trzeba zapomnieć. Sytuację dodatkowo pogarsza kryzys gospodarczy i energetyczny, z którym mierzą się zarówno klienci marzący o własnym mieszkaniu, jak i deweloperzy.
Źródło informacji: media.bik.pl/informacje-prasowe/765117/o-72-9-spadla-wartosc-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe