Zgodnie z danymi przekazanymi przez BIK, w lipcu tego roku firmy pożyczkowe udzieliły nieco ponad 300 tysięcy nowych pożyczek na sumę niespełna 800 milionów złotych.
Okazuje się, że to dość spory wzrost jeśli zestawimy te dane z lipcem ubiegłego roku. Wzrost liczby pożyczek wyniósł 19,1%, natomiast łączna wartość była wyższa o 18%. Przypomnijmy, że lipiec 2021 był pierwszym miesiącem w którym nastąpił powrót to standardowych limitów kosztów pozaodsetkowych (po tymczasowej obniżce związanej z pandemią).
Warto jeszcze spojrzeć na statystykę „miesiąc do miesiąca” (czerwiec/lipiec 2022) – w tym ujęciu nastąpił spadek zarówno w ujęciu liczbowym (-5,5%), jak i wartościowym (-3,5%).
Co ciekawe, pozostała ona niemal identyczna jak w zeszłym roku. Średnia wartość nowej pożyczki (udzielonej w lipcu 2022) była tylko o 1% wyższa niż w analogicznym okresie rok temu. Wyniosła ona dokładnie 2316 złotych.
To dość zaskakujące, zwłaszcza gdy uwzględnimy bardzo wysoką inflację. Najnowszy odczyt Głównego Urzędu Statystycznego za sierpień 2022 to aż 16,1%. Finansując w zasadzie wszystkie produkty i usługi musimy zapłacić znacznie więcej, jednak nie przełożyło się to na średnią wysokość przyznanej pożyczki.
Chwilówki, czyli krótkoterminowe pożyczki na niską kwotę cieszą się w dalszym ciągu sporym zainteresowaniem. W lipcu 2022 aż 43,6% liczby nowych pożyczek to zobowiązania do 1000 złotych. Naturalnie ujęcie wartościowe jest dużo mniej pokaźne – to niecałe 10% rynku (dokładnie 9,9%). Odwrotne proporcje otrzymamy, jeśli pod lupę weźmiemy pożyczki na kwoty powyżej 5000 złotych – to zaledwie 10,3% liczby zawartych umów, jednak ich łączna wartość to 41,2% całości udzielonych pożyczek pozabankowych.
Z pełnym raportem można się zapoznać na stronie BIK: