Biuro Informacji Kredytowej pełni na rynku pożyczkowym szczególną rolę. Baza danych BIK, zawierająca aktualnie informacje o 24 milionach Polaków, jest sprawdzana przez większość bankowych i pozabankowych pożyczkodawców, a uzyskane dane mają istotny wpływ na decyzję kredytową.
Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie kiedy „Raport BIK” może być przydatny:
Jak widać sprawdzenie swojego BIK ma kilka zalet – przejdźmy do konkretów. Jak wygląda przykładowy raport? Możesz zobaczyć tutaj.
Do niedawna Biuro Informacji Kredytowej udostępniało nowym klientom jeden darmowy raport, niestety obecnie sprawdzenie BIK jest płatne. Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 złotych (można również skorzystać z opcji kosztującej 99 złotych rocznie, która obejmuje 12 raportów, a także przydatną usługę Alertów BIK, opisaną w innym artykule).
Dobrą wiadomością jest jednak to, iż można uzyskać raport na swój temat nie wychodząc z domu, korzystając z internetowego serwisu Biura Informacji Kredytowej. W tym celu należy przejść na stronę BIK.pl i założyć konto, a następnie potwierdzić swoją tożsamość na jeden z dwóch dostępnych sposobów:
Następnie po zalogowaniu możesz już zakupić produkty Biura Informacji Kredytowej, takie jak opisywany w tym artykule „Raport BIK”. Można go znaleźć w zakładce „wygenerowane raporty” po zalogowaniu, jest dostępna opcja pobrania go w formacie PDF.