To w skrócie dokument przedstawiający najważniejsze aspekty oferty pożyczki. O konieczności podania określonych informacji w formularzu informacyjnym mówi art. 14 wspomnianej ustawy:
„Kredytodawca lub pośrednik kredytowy przekazuje konsumentowi dane, o których mowa w art.13 ust.1 i 2, na formularzu informacyjnym dotyczącym kredytu konsumenckiego, którego wzór określa załącznik nr 1 do ustawy. […]Termin ważności formularza wynosi co najmniej 1 dzień roboczy.”
Wzór formularza można pobrać ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: https://uokik.gov.pl/download.php?id=1342
Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie gdzie można znaleźć formularz informacyjny na stronie pożyczkodawcy. Najczęściej link do niego jest udostępniany w pobliżu „kalkulatora pożyczki” na stronie głównej, lub w dziale „dokumenty” albo w stopce strony.
Zanim przejdziemy do analizy tego co konkretnie musi zawierać formularz informacyjny, warto powiedzieć dlaczego jego lektura może być pomocna.
Oczywiście najpełniejszym źródłem informacji o pożyczce jest umowa i formularza informacyjnego nie można traktować jako „zamiennika”, jednak zapewnia on esencję informacji na temat pożyczki którą można bardzo szybko przyswoić. Umowa pożyczki zazwyczaj liczy kilkanaście stron A4 – formularz jest sporo krótszy, a jego forma sprawia że szybko można znaleźć konkretne informacje o danym aspekcie oferty.
Formularz jest podzielony na 5 rozdziałów:
Pierwszy punkt zawiera podstawowe informacje na temat podmiotów będących Kredytodawcą i Pośrednikiem Kredytowym (nazwa, adres, dane kontaktowe itp). Są to często dwie różne spółki, jednak powiązane ze sobą biznesowo. Czasami pośrednikiem jest spółka zagraniczna (np. zarejestrowana na Gibraltarze – tak jest w przypadku Vivusa czy Soho Credit). Łatwo się domyślić iż taki układ ma zapewniać optymalizację kosztów.
Drugi punkt jest bardzo istotny – odnosi się do najważniejszych aspektów samej pożyczki, takich jak rodzaj (w przypadku chwilówek to często „Pożyczka gotówkowa” lub „Pożyczka na dowolny cel konsumpcyjny”), kwota, termin, spłata, czy całkowite koszty do zapłaty przez konsumenta.
Trzeci punkt odnosi się bardziej szczegółowo do kosztów (w podziale na składowe), jest w nim wyliczone RRSO, a także informacja o skutkach braku spłaty pożyczki.
Natomiast punkt czwarty formularza informacyjnego opisuje „inne ważne informacje”, takie jak odstąpienie od umowy, wcześniejsza spłata pożyczki, czy sprawdzenie w bazach danych. Ten ostatni aspekt może mieć dla części klientów duże znaczenie – dzięki formularzowi informacyjnemu szybko zorientujemy się które bazy (np. BIK, KBIG, KRD, BIG Infomonitor, Związek Banków Polskich) weryfikuje firma pożyczkowa przy ocenie wniosku.
Ostatni punkt porusza kilka kwestii takich jak dane Kredytodawcy (ponownie), organ nadzoru, prawo oraz język umowy i komunikacji (polski), oraz pozasądowe rozstrzyganie sporów.