Na początku warto powiedzieć, iż EUCB (czyli „European Union Credit Bureau”) to rejestr prowadzony przez prywatną firmę, który jest stworzony dla instytucji pożyczkowych w dwóch celach:
EUCB działa od dość dawna (początek w 2009r.), jest aktualnie obecny w 8 krajach europejskich: w Polsce, Czechach, Litwie, Łotwie, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Słowacji, oraz Hiszpanii. W Polsce z bazy EUCB korzysta między innymi NetCredit, Incredit, czy EkspresPożyczka. Na stronie rejestru możemy znaleźć informację, iż w naszym kraju system ma obecnie 9 uczestników.
Podsumowując ideę systemu EUCB można powiedzieć: „w sumie nic nowego”, chociaż baza może być warta uwagi.
Po pierwsze zawiera dane w czasie rzeczywistym, co ma duże znaczenie dla aktualnej (a nie historycznej) oceny klienta.
Po drugie, zbierane i przechowywane informacje (łącznie 35 rekordów) z punktu widzenia firmy pożyczkowe są bardzo istotne. Z EUCB firma pożyczkowa może dowiedzieć się przykładowo o:
Całkiem sporo, prawda? Danych jest oczywiście więcej, wszystkie można przeczytać na stronie EUCB (http://eucb.info/).
Jeśli chodzi o Polski rynek, baza EUCB zawiera dane o około 325 000 osób. Dla porównania dużo bardziej rozpoznawalny projekt, jakim jest w Polsce CreditCheck zawiera dane o 2,3mln kredytobiorców. Jeśli chodzi o sam EUCB, przykładowo na rynku czeskim który jest znacznie mniejszy od polskiego, jest więcej dostępnych danych i uczestników.
Odpowiedź rozczaruje, bowiem generalnie nie można (odwrotnie jak ma to miejsce jeśli chodzi o BIK) – rejestr jest przeznaczony dla firm pożyczkowych, a nie dla klientów.