Jednym z praw pożyczkobiorcy jest możliwość odstąpienia od zawartej umowy, co skutkuje jej wygaśnięciem. Klient ma na to 14 dni, nie musi podawać żadnego powodu, zatem jest to dla części osób korzystne rozwiązanie. W jakich przypadkach odstąpić od umowy, z czym się to wiąże, oraz jak to zrobić?
Nie ma jednego prostego przypadku: od umowy można odstąpić kiedy uznamy iż takie rozwiązanie jest dla nas korzystne. Możemy z jakiegoś powodu rozmyślić się, albo mamy środki na spłatę zobowiązania wcześniej niż wynosi termin spłaty pożyczki i wolimi uniknąć większości kosztów poprzez odstąpienie.
Odstąpienie możemy być jednak nie najlepszym pomysłem gdy wzięliśmy darmową chwilówkę, ponieważ termin jej spłaty wynosi często więcej niż 14 dni które ma się na odstąpienie, promocja i tak kolejnym razem nie obowiązuje, a w systemie firmy będzie informacja o odstąpieniu (co może zmniejszyć szansę na pozytywną decyzję).
Koniecznie należy pamiętać, iż na odstąpienie od umowy (czyli na wysłanie odpowiedniego oświadczenia) klient ma 14 dni, a dodatkowe 30 na spłatę należnej sumy.
Samo odstąpienie jest naturalnie bezpłatne, jednak do zwrotu oprócz wysokości pożyczonej kwoty będą zazwyczaj odsetki wynikające z oprocentowania (od momentu wypłaty pożyczki do momentu zwrotu środków na konto pożyczkobiorcy) – chociaż nie zawsze. Tak czy inaczej, to dobra wiadomość dla pożyczkobiorców. Dlaczego?
W przypadku chwilówek zazwyczaj opłaty stanowią oprocentowanie i prowizja, lub sama prowizja, przy czym to właśnie prowizja stanowi większość kosztu. Przykładowo dla pożyczki w kwocie 500 złotych na 30 dni, przy oprocentowaniu maksymalnym (10% w stosunku rocznym – dane aktualne na dzień pisania artykułu – 23 października 2017r.), odsetki łącznie wyniosą 4 złote i 11 groszy. Łatwo policzyć, że przy takiej kwocie pożyczki odsetki dzienne wynoszą 13,7 grosza.
Odnosząc to do odstąpienia od umowy: jeżeli pożyczymy 500 złotych, odstąpimy od umowy ostatniego dnia (14) i wykorzystamy maksymalny czas na oddanie należności (30 dni), to 44 dnia będziemy musieli oddać 506,03 zł (kwota pożyczki 500 złotych + odsetki w kwocie 6,03zł). Odstąpić można od pożyczki bez względu na jej czas trwania lub kwotę.
Tak czy inaczej jest to raczej marginalny koszt w odniesieniu do standardowego, natomiast część pożyczkodawców (np. NetCredit, Alfa Kredyt) w ogóle nie nalicza odsetek przy odstąpieniu.
Konieczne jest tutaj złożenie oświadczenia (można to zrobić mailem lub pocztą – liczy się data wysłania). Zazwyczaj wzór takiego krótkiego pisma znajduje się w sekcji dokumentów na stronie internetowej danej firmy, na samym dole gdzie są załączniki do umowy pożyczki; jest on również wysyłany na email pożyczkobiorcy przy zawarciu umowy.
Wypełnienie pisma informującego o odstąpieniu od umowy jest proste – należy podać swoje dane, numer umowy pożyczki od której chcemy odstąpić oraz podpisać oświadczenie, które trzeba następnie wysłać pocztą lub zeskanować i wysłać mailem.
Gdy spóźnimy się z wysyłką oświadczenia (zrobimy to np. 15 dnia od zawarcia umowy) nie będzie miało ono skutków prawnych, tym samym firma pożyczkowa je zignoruje.
Natomiast gdy spóźnimy się ze spłatą w ciągu 30 dni od odstąpienia od umowy, pożyczkodawca może naliczać odsetki maksymalne za opóźnienie (0,038% dziennie – dane aktualne na dzień pisania artykułu – 23 października 2017 r.), a także podjąć czynności upominawcze i windykacyjne.